Det är vår smärtsamma plikt att meddela att Bosse Thisell hastigt har gått bort. Bosse blev 57 år gammal. Bosse var under många år en av HBK:s mest aktiva medlemmar, som ledare för både a- och b-lag och som spelare. Vi minns honom också för hans goda humör, kamratskap och humor.

Efter att ha gått en nybörjarkurs i klubbens regi började Bosse bowla med HBK 2011. Han spelade efter det mängder av matcher både med a- och b-laget fram till förra året.

Säsongen 2018-2019 tilldelades han utmärkelsen Stor grabb då han spelat över 100 matcher i klubben. Utöver detta satt Bosse också en period med i klubbens styrelse, samt var under flera säsonger ledare både för klubbens a- och b-lag.

Vi minns Bosse som en kille som alltid ställde upp för laget och alltid var mån om sina lagkompisar. Vi i HBK kommer att sakna honom väldigt mycket, inte minst för hans goda humör och stora humor.

Bosse sörjs närmast av sina barn och sina syskon, inte minst hans två bröder i HBK, Björn och Pelle.