Gunnar Bäckström invaldes vid HBK.s årsmöte som hedersmedlem. Gunnar fyller 80 år i slutet av året och är fortfarande aktuell som a-lagsspelare. Han har dessutom varit medlem i HBK nästan ända sedan starten.
– Det känns verkligen roligt att ge Gunnar den här utmärkelsen. Det är en imponerande insats han gör, säger HBK:s ordförande Björn Tisell.

Bild: Gunnar Bäckström invaldes vid HBK:s årsmöte till hedersmedlem i klubben. Han är den fjärde i klubbens historia som får utmärkelsen.

Gunnar blir därmed den fjärde medlemmen i HBK som kan titulera sig hedersmedlem. Sedan HBK instiftade utmärkelsen 2018 har Sven-Erik Nord, Jan-Olof Pettersson samt Jan Björk blivit invalda.
Vid årsmötet delades också ut priser till dem som under året blivit stora grabbar, alltså passerat något hundrastreck i antalet spelade matcher för HBK. Leszek Graniczka, 206 matcher, Pelle Thisell, 201 matcher samt Bosse Thisell, 118 matcher.
Bild: Bosse Thisell fick utmärkelsen Stor grabb då han nu sammanlagt spelat fler än 100 matcher i klubbens tröja.

HBK:s femtonde årsmöte sedan starten 2005 genomfördes i övrigt utan större sensationer. Vid val av styrelse och funktionärer blev det omval på nästan alla poster, utom lotteriansvarig där Tobbe Johansson och Eva Olsson tar över efter Pelle Thisell.
Bild: Tobbe och Eva tar över som lotteriansvariga efter Pelle Thisell.

Mötet beslutade också att HBK nästa säsong enbart ska delta med ett lag i seriespelet, a-lag i division tre. Det gemensamma reservlag HBK förra säsongen hade tillsammans med BK June blir det ingen fortsättning på då June beslutat lägga ner sin verksamhet.
Bild: Årsmötet beslutade att HBK nästa säsong bara ska ha ett lag i seriespel.

På den positiva sidan konstaterades att intresset för HBK:s turnering RC Open är mycket stort. Årets turnering, som spelas sista helgen i augusti, är de 16 platserna redan fulltecknade och lag finns på reservplats.
Bild: Björn Tisell omvaldes till applåder ännu en gång som ordförande i HBK.

Årets möte var tämligen välbesökt. 12 av klubbens 16 medlemmar fanns på plats, vilket man nog kan hävda är ganska bra. Ordförande Björn Tisell, som alltså omvaldes ännu en gång, avslutade mötet efter drygt en och en halv timmes förhandlingar och önskade alla välkomna tillbaka efter sommaren till en ny säsong.