Ytterligare två HBK-spelare kan numera titulera sig Stora Grabbar, vilket hela klubben gratulerar till. Tommy Wadenrud spelade den här säsongen hela 35 seriematcher vilket gjorde att han passerade den magiska 100-gränsen med marginal. Tommy kan efter den här säsongen räkna in 133 matcher i HBK-tröjan. Stickan Wisberg lyckades med sina 20 matcher precis ta sig över 100-strecket, 102 matcher har han fått ihop.
Bilden: Tommy Wadenrud spelade hela 35 seriematcher under säsongen och har nu spelat sammanlagt 133 matcher i HBK-tröjan.

Det är en celebert sällskap de båda nu hamnar i. Sedan klubben startade har sammanlagt bara 18 spelare gjort över 100 matcher i klubbens färger. Tommy och Stickan kan nu också de kvittera ut klubbens förtjänsttecken, ett märke att sy på matchtröjan, av vår kassör Dan Gunnarsson.
Bilden: Stickan Wisberg har nu spelat 102 matcher i klubbens färger och kan därmed kalla sig Stor Grabb.

Men det är fler HBK-spelare än dessa två som har rätt till förtjänsttecken. Under säsongen passerade nämligen hela fyra spelare 200 matcher; Dan Gunnarsson (219), Gunnar Bäckström (214), Björn Tisell (211) och Tobbe Johansson (202), där Tobbe under säsongen spelade anmärkningsvärda och imponerande 37 seriematcher.
Bilden: HBK:s veteran Gunnar Bäckström har efter den här säsongen spelat över 200 matcher i HBK:s färger.

Värst av alla blev dock Olle Assarsson som någon gång i början av februari spelade match 300 i klubben, varav samtliga a-lagsmatcher under en tioårsperiod, från november 2006 till februari 2017. Han får nu sy på ett tredje förtjänsttecken på sin matchtröja.
Bilden: Olle Assarsson, nu 307 matcher i klubben.

Förklaringen i att det blivit så många matcher ligger i att han tillsammans med Hasse Gustafsson och Arne Magnusson är den ende spelare i klubben som varit med hela vägen från starten 2005.
– Jag har inga planer på att lägga av. Ska det fortsätta på det här sättet måste jag snart börja spela i en långärmad tröja för att få plats med alla märken, säger han.

Statistik över antalet spelade matcher hittar du under hemsidans arkivdel.